УКМ

У Марокко вирішать, чи Україна дотрималась Кіотської угоди

11.11.2016

eksЦе питання внесено до порядку денного конференції зі змін клімату у Марракеші

Виконання Україною її зобов’язань за Кіотським протоколом, а також прогрес України у риториці щодо відновлювальної енергетики коментує голова відділу зі зміни клімату Національного екологічного центру України, членкиня альтернативної — експертної — делегації на кліматичній конференції Ірина Ставчук.

Ольга Веснянка: Чого очікувати Україні від конференції і як поводить себе офіційна українська делегація?

Ірина Ставчук: Україна на початку переговорів вже провела офіційний сайд-івент з презентацією реформ і напрацювань, які відбуваються в Україні, щодо енергоефективності й відновлювальної енергетики.

Ми вітаємо такі дії України: хоча ми лише починаємо реформи, але шлях обраний правильно, тому що енергозбереження й відновлювальна енергетика — це в першу чергу скорочення платежів населення на опалення, менша залежність від імпортування носіїв енергії.

Ольга Веснянка: Україна була однією з перших держав, що ратифікували Паризьку угоду. Водночас Україна визнана державою, що не виконує зобов’язання за Кіотським протоколом.

Ірина Ставчук: З одного боку, в Україні є позитивні процеси, з іншого — Україна внесена до порядку денного на розгляд щодо невиконання Кіотського протоколу.

Після розпаду СРСР в Україні сильно впала економіка. У Кіотському протоколі у нас були набагато більші дозволи на викиди, ніж країна викидала, і ми ще продавали Японії.

Але через певну недбалість і через те, що Україна вчасно не подала звіти, у вересні цього року експертний комітет Рамкової конвенції зі зміни клімату визнав Україну як невиконувача зобов’язань за Кіотським протоколом.

На обговорення винесуть питання, чи дозволити прийняти ті звіти і виконати операцію по списанню одиниць, які не були викинені.

Ольга Веснянка: В Україні часто говорять про перспективи вугільної галузі. Як це пов’язано з Паризькою угодою і її імплементацією в Україні?

Ірина Ставчук: З точки зору довгострокового розвитку української енергетики, цю галузь потрібно закривати. У більшості країн світу відкрито говорять, що від вугілля потрібно відмовлятися і закривати навіть відкриті родовища.

Це пов’язано з інвестиційними ризиками. Більшість міжнародних фондів відмовляються інвестувати у вугільну енергетику і забирають звідти свої інвестиції. За рік, що минув від підписання Паризької угоди, багато шахт, зокрема найбільша шахта США, оголосили себе банкрутами і закриваються. Тобто майбутнього у вугільної галузі немає.

Українським політикам потрібно відверто на це дивитися. Зважаючи на те, що у нас вугільна галузь останні роки була дотаційною, вона не є економічно доцільною. Крім того, більшість шахт є у зоні АТО, і робити ставку у розвитку енергосектора на джерело, яке треба буде звідкись імпортувати, неправильно.

Ольга Веснянка: Чого ви очікуєте від української делегації у Марракеші і як оцінюєте її склад?

Ірина Ставчук: Склад репрезентативний: є представник парламенту, представники Міністерства екології, які працюють над цими напрямками. Ніяких сенсацій у Марракеші не очікується. Це буде робоча зустріч для розробки правил і процедур, завдяки яким працюватиме Паризька угода.

Наприклад, у Кіотському протоколі були механізми «чистого впровадження», завдяки яким підприємства могли реалізовувати проекти і продавати квоти. У Паризькій угоді є стаття про ринкові механізми, але чи вони будуть такі самі, чи інші — це і будуть вирішувати.

Найважливішим для української делегації є якісне виконання «домашньої роботи»: чим краще Україна запроваджуватиме політику енергоефективності (виділятиме на це кошти, допомагатиме ОСББ утеплювати будинки, а приватному бізнесу — розвивати відновлювальні джерела енергії), тим легше українській делегації буде брати амбітні цілі і виступати з конструктивною позицією.

Інтервью провела Ольга Веснянка, журналістка, одна з ведучих щоденних живих ток-шоу «Громадська хвиля», «Ранкова хвиля», «Київ-Донбас».
Джерело: hromadskeradio.org

1 коментар »

1 коментар

  1. Валерій Says:

    Глобальна зміна клімату планети це не проблема парникового ефекту чі озонових дірок це свідчення безпорадності офіційної науки, яка (хоча це мабуть дивно звучить)на жаль не мае жодного уявлення про те що відбувається із кліматом і планетою в цілому. Метафізична єклектика що іменує себе офіційною наукою ніколи не дасть відповіді на виклики що стоять перед людством,а буде вигадувати все нові абсурдні причини.Для розуміня причин і наслідків кліматичних змін потрібен новий матеріалістичний підхід до пояснення фізичних процесів що відбуваються з нашою планетою. Пропоную істинні знання про причини і наслідки зміни клімату. Часу до нових кліматичних викликів на жаль обмаль.

Написати коментар

Зверніть увагу: Якщо Ваш коментар одразу після додавання не з'явився, його буде опубліковано протягом певного часу. Немає необхідності публікувати його знову.