УКМ

Податок чи стимул?

12.02.2018

Дереженергоефективності (ДАЕЕ) пропонує створити фонд стимулювання енергоефективності у промисловості, а джерелом його наповнення має стати новий податок на викопне паливо.  

На громадській раді 2 лютого ДАЕЕ представили концепцію податку на викиди для промисловості. Цікаво, що міністр екології Остап Семерак в інтерв’ю також говорив про податок, але, за його словами, ідея зустріла значний спротив. Представлена концепція податку, схоже, є виключною ініціативою ДАЕЕ.

Оподаткування викидів СО2 (включаючи викопне паливо) – це ключова вимога світових кліматичних організацій. Зараз в ціні викопних енергоресурсів не враховано наслідки, до яких призводить його використання. На національному рівні існує два принципових підходи фінансово стимулювати скорочення викидів: система торгівлі квотами на викиди та, власне, податок. В обох підходів є переваги і недоліки; в ЄС обидва підходи застосовуються разом. УКМ у 2011 році порівнювала ці підходи.

В Україні збір за викиди, насправді, існує, але він мізерний (37 копійок за тонну проти 10-15 дол. в світі) і тому не стимулює їх скорочення.

ДАЕЕ відповідає за впровадження директив енергетичного співтовариства. Зокрема, в директиві 2012/27EU є вимога про стимулювання промисловості зменшувати споживання енергії. На підставі вимог цієї директиви ДАЕЕ і виходить з пропозицією створити фонд, а податок – лише інструмент його наповнення. Платитимуть податок видобувні компанії та імпортери викопного палива, а надходити він має надходити у спеціальний фонд, який фінансуватиме енергоефективність. Сума сплачених податків залежить від обсягу палива та вмісту вуглецю в ньому. Очікується, що при ставці у 1 євро/тонну СО2 бюджет отримає 4,7 млрд. грн. В наслідок введення податку кінцева вартість газу зросте на 1%, вугілля на 3-6% і електрики на 2%. Для закріплення такої схеми оподаткування ДАЕЕ розробляє зміни до 2 законів та підзаконні акти.

Багато питань викликає використання зібраних коштів. ДАЕЕ планує відшкодовувати до 30% від суми енергоефективних проектів на підприємствах та встановити верхню межу гранту залежно від річного споживання енергії. Пропонована схема надання грантів, на початку, має бути схожа до теплих кредитів, які видають виключно через банки.

Податок – це реальний інструмент скорочення викидів, але для успішного застосування усі процеси, пов’язані з його розробкою, мають бути прозорі та зрозумілі як для промисловості так і для громадськості.

Ілля Єременко

Написати коментар »

Написати коментар

Зверніть увагу: Якщо Ваш коментар одразу після додавання не з'явився, його буде опубліковано протягом певного часу. Немає необхідності публікувати його знову.