УКМ

Кліматичні новини квітня та анонси травня- дайджест УКМ

07.05.2019

До вашої уваги дайджест новин у галузі міжнародної та національної кліматичної політики. В ньому також є актуальні новини всіх членів УКМ, анонси подій, вакансії, плани та деталі кампаній, що реалізуються організаціями-членами Мережі.    

Національні новини у сфері клімату та енергетики
25 квітня Верховна рада України прийняла у другому читанні законопроект від 05.12.2018 № 8449-д щодо запровадження системи зелених аукціонів. Основна ідея – в рамках аукціонів визначати найнижчу ціну, за якою інвестори-переможці будуть реалізовувати «чисту» електроенергію впродовж 20 років.
УКМ уже висловлювалася з приводу вказаного законопроекту, зокрема, закликала підтримати законопроект у пунктах що стосуються “зелених аукціонів” та розвитку розподіленої генерації з ВДЕ, але відмовитися від надання стимулів для спалювання сміття.
Наразі законопроект не підписано Президентом, тому оцінювати прийняті норми рано. Після опублікування Закону коаліція організацій “Енергетичний перехід” планує підготувати свою позицію з приводу затвердженого механізму подальшого розвитку відновлювальної енергетики в Україні.

Держенергоефективності з Комітетом ВРУ ПЕК та експертами опрацьовує законодавчі та технічні рішення для впровадження електроакумулюючих систем в Україні. Використання електроакумулюючих систем дозволить збалансувати роботу енергосистеми та уникнути запуску додаткових блоків теплових електростанцій, що працюють на вугіллі.

Новини УКМ
16 квітня УКМ та Острожецька громада провели вебінар “Відновлювана енергія для ОТГ: як реалізувати проект” .

У селі Острожець на Рівненщині громада встановила сонячні колектори у дитячому садочку, щоб забезпечити заклад безперебійною подачею гарячої води й економити бюджетні кошти.
Проектний менеджер Острожецької громади Павло Веремчук розказав колегам з інших ОТГ як реалізувати подібний проект з нуля до успіху. З чого почати? Які потрібні дозволи? Кого брати в підрядники, інвестори, співорганізатори? Де взяти гроші? Як розрахувати бюджет проекту, як подати його інвесторам? Які ризики треба врахувати? І ще багато іншого дізналися учасники під час вебінару. Презентація з описом проекту доступна за посиланням тут https://bitly.su/JMUpGnh

19 квітня команда УКМ та 350.org-Україна провели прес-тур до Житомира

Це перше українське місто, що офіційно планує перейти на 100 % відновлюваної енергії до 2050 року. Керівництво міста публічно заявило про це в червні 2018-го. Як Житомир рухається до цілі та що змінилося, дізнавалися у турі. Учасники побували на плантації міскантусу в Інституті сільського господарства Полісся, поспілкувалися з мером Житомира Сергієм Сухомлином, побували у шкільній котельні,яка працює на твердому паливі та на домашній СЕС.

24 квітня у Києві відбулися збори Ради УКМ.
На основі планів організацій-членів було оновлено цілі й напрямки мережі, створено робочі групи за основними напрямами роботи на цей рік. В пріоритеті – кліматична освіта, сприяння кліматичному лідерству, вплив транспорту на довкілля і організаційний розвиток УКМ.

27 та 28 травня у Вінниці УКМ проведе тренінг “Майстерня переходу міст на 100% ВДЕ” для активістів з усіх областей України.

Понад 50 країн Європи мають цілі для повного переходу на ВДЕ, 4 українські міста вже публічно заявили про перехід на 100 % ВДЕ до 2050 року, аби зменшити вплив на клімат.

Які вигоди принесе громадам такий перехід, з чого він починається, яке наукове, організаційне та соціальне обґрунтування переходу громад на 100 % ВДЕ – про це розкажуть експерти Екоклуб, Екодія, Ekoltava, 350.org – Україна та Житомирська Міська Рада.
Щоб відвідати захід, потрібно заповнити спеціальну форму до 12.00 12 травня за посиланням https://bitly.su/I6jJq5Dm

Участь безкоштовна, учасники з інших міст забезпечуються проживанням і харчуванням. Кількість місць обмежена. Більше про тренінг та умови участі тут https://bitly.su/laQ9K1R

28 травня УКМ спільно з міжнародним рухом 350.org – Україна EECCA запрошують журналістів  в одноденний пресс-тур до Вінничини.

Вінницю можна назвати першим SMART-містом України, що розвиває європейські технології. Електронне самоврядування, інтеркультурна стратегія розвитку, сталий транспорт, відновлювана енергетика та багато екоініціатив, що можуть стати прикладами для наслідування в інших містах.

У Вінниці, наприклад, є унікальна програма розвитку громадського транспорту, як альтернативи приватним авто, що забруднюють місто.

У лютому цього року введено в експлуатацію перші потужності заводу з виробництва сонячних панелей Kness PV.

На сміттєвому полігоні добувають біогаз і трансформують в електроенергію для містян.

Журналісти зможуть поговорити про досвід і плани Вінниці з представниками міської ради, експертами УКМ та 350.org.

Реєстрація для участі за посиланням: https://forms.gle/615SbsxwJgnLKBXh9
Кінцевий термін подачі заявок: 20 травня 12:00.
Більше тут http://climategroup.org.ua/?p=5714

Найближчі плани організацій УКМ

ГО “Еколтава” – м. Полтава

17 травня відкривають сезон фільмів під відкритим небом.
Вуличний показ фільму “Сіль Землі” відбудеться о 19:30 на Твоєму просторі.
“Сіль Землі / The Salt of the Earth” (2014) – якісний, неймовірно зворушливий, дуже сильний документальний фільм про красу Землі та її безжальне знищення людьми.

Екоклуб – м. Рівне

Разом з Energy Efficiency Projects – Проекти з енергоефективності проводять триденний тренінг «Енергоменеджмент у лікарнях» для енергоменеджерів та енергоменеджерок, які працюють у медичних закладах та управліннях/відділах охорони здоров’я міських рад та ОТГ.
У програмі:
– Теорія енергоменеджменту лікарень. Енергетичний бюджет та баланс установи, організація енергомоніторингу та оцінка потенціалу енергозбереження.
– Технічні знання про будівлі і обладнання. Розгляд практичних кейсів.
– Пошук фінансування на енергоефективні заходи. Розрахунок фінансових витрат, пов’язаних з енергоефективністю. Як подолати обмеження, накладені на бюджетні установи законодавством. Деталі тут: https://ecoclubrivne.org/vinnytsia/

Новини членів УКМ

Центр екологічних ініціатив “Екодія” – м. Київ

18 квітня провели лекцію “Майбутнє фермерства та продовольства: уроки ЄС для України”.
Спікером був Томас Вайц – депутат Європейського парламенту від партії Зелених (Австрія) і член Комітету з питань сільського господарства та розвитку села (AGRI). Пан Томас не лише політик, а ще й фермер – він кілька десятиліть практикує сталі практики фермерства в Австрії та пропагує їх у всьому світі.
Зараз у ЄС відбувається перегляд Спільної сільськогосподарської політики. Європейці усвідомлюють необхідність змін у бік сталого або розумного (intelligent) сільського господарства.
Масштабні та інтенсивні форми господарювання є причиною багатьох екологічних викликів для людства: зміни клімату, погіршення стану води та ґрунтів, зменшення біорізноманіття. Індустріальне виробництво небезпечне для здоров’я людей.

25 квітня напередодні 33 річниці аварії на Чорнобильській АЕС, “Екодія”провела вечір коротких фільмів та історій про атомну енергетику. На вечорі Олексій Пасюк – еко-активіст та експерт Екодії з більш ніж 20-річним досвідом – розповів історії про атомну енергетику, які розвінчують стереотипи, розвіють міфи.

ГО “Екоклуб” – м. Рівне

8-10 квітня за співпраці з GIZ провели навчальний тренінг «Енергоменеджмент в лікарнях» для працівників закладів охорони здоров’я, представників місцевих адміністрацій, ОТГ у місті Миколаїв.
Під час тренінгу 35 енергоменеджерів/ок розглянули питання енергетичного бюджету та балансу установи, організацію енергомоніторингу, визначили можливості оцінки потенціалу енергозбереження, поглибили технічні знання про будівлі і обладнання та поділилися досвідом.

15 квітня для мешканців багатоквартирних будинків та голів ОСББ провели семінар «Принципи діяльності фонду енергоефективності України». Захід організовано в рамках проекту «Залучення громади Рівного до впровадження реформ», що реалізується об’єднанням громадських організацій «Рада реформ Рівного».

ГО “Еколтава” – м. Полтава

20 квітня у Полтаві разом з волонтеркою Корпусу Миру Ragan Genevieve провели акцію з прибирання до Дня Землі.

ГО “Голос Природи” – м. Кам’янське

Звернулася до керівництва міста з ініціативою прийняти на сесії міської ради план дій з адаптації до зміни клімату.
У Кам’янському вже проведена оцінка вразливості міста до зміни клімату і розроблений план дій. Якщо передбачені заходи в місті не будуть реалізовані, мешканцям доведеться стикнутися з тепловими стресами, локальними підтопленнями через зміну режиму опадів, зменшенням кількості зелених насаджень, зростанням дефіциту питної води.

ГО «Криворізьке міське правозахисне товариство»

Провели черговий рейд у Державному ландшафтному заказнику «Балка Північна Червона».
Активісти вкотре зафіксували численні порушення. У заказнику влаштовують ралі, розводять багаття. Браконьєри викопують кореневища горицвіта (адоніса весняного), територією заказника пересувається безліч людей і автомобілів, а ревіння моторів мотоциклів порушує спокій птахів у період гніздування.За даними спостережень жодних заходів, які відповідали б потребам утримання об’єкта під державною охороною, місцевими природоохоронними органами не здійснюється. Незважаючи на всі попередні звернення активістів до Мінекології та Президента України, ніяких заходів, щоб припинити ці порушення, не відбувається.

Всесвітній Фонд дикої природи в Україні ( WWF)

22 квітня до Міжнародного дня Землі провели в Одесі лекцію Green Drinks | Що спільного між Zero Waste та Circular Economy?
На лекції розповідали:
що таке циркулярна економіка?
чи достатньо лише сортувати відходи?
що таке «zero waste» і як це працює?
як наші щоденні дії можуть сприяти переходу на циркулярну економіку?

Асоціація Велосипедистів Києва – м. Київ

19 квітня провели флешмоб “Велосипедом на роботу”.
Учасники акції збиралися на Майдані Незалежності, де на них чекав сніданок з кавою, фото на згадку і конкурси.
Мета акції – заохотити жителів Києва користувались велосипедом як транспортом для щоденних поїздок на роботу, навчання чи у справах. Адже це не тільки здорОво, економічно, екологічно, а й весело! На Майдані також провели конкурс Best Corporate Team, в якому визначимо 3 найчисельніші корпоративні велоколони, і конкурс на найкращий діловий лук серед усіх учасників та учасниць заходу.

Написати коментар »

Написати коментар

Зверніть увагу: Якщо Ваш коментар одразу після додавання не з'явився, його буде опубліковано протягом певного часу. Немає необхідності публікувати його знову.