УКМ

УКМ готує майстрів переходу міст на відновлювану енергетику

30.05.2019

Українські міста виходять на новий енергетичний рівень – поступову відмову від атомної та вугільної енергетики і перехід на відновлювальну. УКМ пояснює, як зробити це комплексно – 27-28 травня у Вінниці пройшла «Майстерня енергетичного переходу міст». До 2050 року як мінімум 91% енергії в Україні має вироблятися з ВДЕ. Ця цифра, на думку науковців, є економічно обґрунтованою. Хоча влада до цього ставиться байдуже, а народ з недовірою. Між тим, така амбітна мета цілком може бути реалізована, але за однієї умови – за наявності конкретної стратегії та чіткого її виконання. Перехід на ВДЕ зачепить майже усі сфери життя – мають змінитися не тільки технології та закони,  а в першу чергу мислення та звички. Або ми адаптуємося і разом з усім світом беремо курс на місцеву і чисту енергію сонця, вітру, води та біомаси, або нарощуємо екологічну кризу та енергозалежність від імпортованого газу і вугілля.

Понад 50 міст світу мають цілі для повного переходу на відновлювану енергетику. На щастя, в Україні теж є розуміння, що без цих змін нас чекають величезні проблеми. 4 міста вже розпочали перехід на 100% ВДЕ, інші – на черзі. На тренінг приїхали представники громадських організацій та органів місцевого самоврядування, які якраз і здійснюють на місцях цей перехід. У одних вже є вагомі досягнення, інші –  тільки вивчають можливості.

Говорили про світові тенденції енергетичного переходу, динаміку розвитку ВДЕ, вартість окремих технологій, наміри інвесторів, зобов’язання країн.

Ділилися позитивним досвідом – децентралізація та енергетичні реформи дають можливості для інноваційних партнерств в сфері ВДЕ. Наприклад, в Славутичі створено перший енергокооператив з сонячною енергетикою, а в Берездівській ОТГ – з біомасою. З’являються і нові можливості для фінансування енергоефективних заходів та створення енергетичних потужностей (СЕС, ВЕС, біогазових станцій). Так, за підтримки «Екоклубу»  діють револьверні фонди в чотирьох ОТГ.

Разом з тим, у першопрохідців ВДЕ поки що виникає і багато проблем: спротив з боку обленерго новим підключенням (корупція, приватні інтереси), бюрократичні перешкоди, слабка поінформованість населення, відсутність кваліфікованих кадрів, нестабільність законодавства та відсутність політичної волі.

Учасники також обговорили, як оцінювати потенціал переходу громад на 100% ВДЕ та мотивувати керівників та мешканців до енергетичного переходу .

Тренінг провели представники організацій-членів УКМ:

  • Природоохоронна організація «Екоклуб» (м. Рівне)
  • Центр екологічних ініціатив «Екодія» (м. Київ)
  • Міжнародний кліматичний рух 350.org

Організатори заходу: ГО “Екоклуб” спільно з “Екодією”. Захід пройшов у рамках проекту, підтриманого Фондом ім. Гайнріха Бьолля в Україні та за фінансової підтримки Федерального міністерства з охорони навколишнього середовища, збереження природи та ядерної безпеки Німеччини в рамках проеку Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ)

 

Фото: учасники тренінгу “Майстерня переходу міст на 100% відновлюваної енергетики”  Авторка: Julia Pashkovska 

Написати коментар »

Написати коментар

Зверніть увагу: Якщо Ваш коментар одразу після додавання не з'явився, його буде опубліковано протягом певного часу. Немає необхідності публікувати його знову.