УКМ

Німецький інвестор виробляє енергію з українського сміття та інвестує у рекультивацію полігону на Вінниччині

24.06.2019

Одна з найбільших екологічних проблем України – тисячі тон відходів, які нагромаджуються навколо міст і сіл, хоча мали б сортуватися та перероблятися. Поки місцеві та державні органи влади затягують процес комплексного сортування відходів в країні, деякі місцеві громади вже мають змогу отримати електроенергію зі сміття. Вона, до речі, вважається відновлюваною та екологічно безпечною.  Сміттєва катастрофа зменшується, а місцева громада отримує електроенергію та податки до бюджету. У чому переваги та ризики біогазової галузі в Україні? Команда Української Кліматичної Мережі та 350.org-Україна поспілкувалися про це з директором одного із таких підприємств на Вінниччині — Йоргом Майсснером.

Яку користь відсміття отримують на Вінничині?

Вінниця має 360 тисяч жителів , на полігон твердих побутових відходів у Стадниці щороку надходить близько 150 тисяч тонн сміття. Сьогодні сировину, що підлягає вторинній переробці, сортують, проте 80% відходів все ж опиняється на звалищі. Близько 40% сміття – це органіка, що, розкладаючись, виділяє метан – легкозаймистий, вибухонебезпечний та шкідливий для довкілля газ.

У 2008 році компанія ТОВ «Альтернативні енергосистеми і технології захисту навколишнього середовища», заснована німецькими інвесторами, почала створювати у Стадниці систему збору метану з полігону, щоб вберегти від пожеж. Вона запрацювала у 2011 році: на початку газ просто спалювали у високотемпературному факелі. За таких умов метан перетворюється на вуглекислий газ, який є менш шкідливим для навколишнього середовища.

Починаючи з грудня 2011 року і до кінця 2018 у Стадниці було зібрано і спалено 18 мільйонів 561 тисячу м³ метану. Сьогодні на полігоні працює 31 свердловина. Вони сягають глибини у 40 метрів, а довжина трубопроводу, що збирає газ, становить близько восьми кілометрів.

З 2015 року установку переобладнали у теплоелектростанцію. Станція працює з потужністю 800 кВт на годину та за ефективністю входить у топ-10 подібних станцій у Європі. Власники станції продають електроенергію за “зеленим” тарифом прямо до КП “Енергоринок” і потроху повертають власні інвестиції. 

Після початку збору газу сміттєзвалище почало осідати у три рази швидше. А факельні установки почали збирати не лише метан, а й супутні небезпечні гази зі звалища, що значно “полегшило життя” сусіднім жителям – зник сильний сморід та перестали спалахувати часті пожежі.

За договором з комунальним підприємством «Ековін», компанія перераховує 10% свого прибутку на майбутню рекультивацію полігону. За словами Йорга Майсснера, може знадобитися до 60 років, щоб повністю відкачати газ з полігону. 

Ризики та переваги біогазової сфери

Подібні станції вже існують по всій країні — у Київській, Полтавській, Дніпропетровській, Житомирській області, проте цей екологічний бізнес лише починає набирати обертів в Україні.

До 2011 року у підготовку та запуск станції у Стадниці було вкладено мільйон євро, а у 2015 році – ще два мільйони на обладнання електростанції. Крім того, відбувається постійне дофінансування для розширення мережі збору метану. Інвестори очікують, що станція окупиться за сім років, тобто до 2022.

Цікавий момент, 10% місячного прибутку від продажу електроенергії з біогазу, інвестор перераховує для фінансування процесу рекультивації полігону. Тому відповідальності за відновлення земель полігону очікує від місцевої влади.

Біогазова станція обладнана автоматизованим дистанційним управлінням. Тож, підприємство обслуговує лише 2 людини. Проблеми тільки в нестабільній роботі електромережі – вона надто стара.

Йорг Майсснер запевняє, потенціал біогазу в Україні фантастичний. Але є ряд загроз, через які міжнародні інвестори не охоче працюють з Україною.

Серед них підприємець виділяє такі:

  • корупція державних та місцевих органів влади, що мають виступати надійним партнером у подібних проектах;
  • місцеві органи влади не зацікавлені, та можуть заробляти на смітті іншим чином.
  • недостатнє співфінансування біогазових проектів в Україні
  • нездорова конкуренція між приватними підприємствами, що займаються біогазовими станціями.

Довідка:

У процесі горіння метан трансформується в інший парниковий газ — вуглецевий. Саме СО2 вважається основною причиною парникового ефекту на землі та глобального потепління, яке рік за роком стає відчутним. Проте, метан — більш концентрований парниковий газ, та у 20 разів небезпечніший при потраплянні в атмосферу. Вибухонебезпечний та легкозаймистий.

Автор фото: Юлія Пашковська

Написати коментар »

Написати коментар

Зверніть увагу: Якщо Ваш коментар одразу після додавання не з'явився, його буде опубліковано протягом певного часу. Немає необхідності публікувати його знову.