Екологічне житло для кожного

14-15 травня в інституті „Агроекології” у м.Києві відбулася конференція на тему „Екологічне житло для кожного”.

Фото: Н. Вишневська

Фото: Н. Вишневська

Організаторами конференції виступили об’єднання екобудівельників “Толока”, ООО „Комплексний сервіс” та Міністерства регіонального розвитку та будівництва, житлово-комунального господарства, палива та енергетика, та інші.

Конференція викликала неабиякий інтерес серед багатьох. Слухачами конференції стали архітектори, будівельники, інженери, експерти з питань енергоефективності, майбутні екопоселенці, студенти різних вузів.

Формат конференції представляв собою 3 лекційні блоки, які відбувалися одночасно у різних аудиторіях, круглі столи, демонстрація документальних фільмів. Серед тем, які піднімалися на лекційних блоках було багато цікавих і на жаль одночасно бути на всіх не вдавалося можливим, незважаючи на бажання.

Приведу лише декілька презентацій, які сподобались і мають корисний та практичний ефект.

Екологічне маркування у галузі будівництва. Доповідь представляв Денис Рисін з відділу сертифікації систем управління ДП Полтавастандартметрологія, аудитор з сертифікації будівельних матеріалів.

Незважаючи на значну потребу та попит у використанні екологічно безпечних будівельних матеріалів, існують суттєві проблеми у галузі сертифікації та маркування такої продукції. Ситуація в Україні поки що не передбачає обов’язкового екологічного маркування, тому існує багато підробок, вигаданих знаків маркування та невідповідності інформації, яка задекларована для певного виду товарів.

Єдиний міжнародний знак екологічної безпеки є міжнародний стандарт ISO 14020 та ISO 14001. Саме ці стандарти відповідають принципам системи екологічного управління та вимогам екологічних аспектів виробництва.

Як повідомив пан Рисін за 700-800 грн, сьогодні будь яка компанія може придбати будь-який зареєстрований екологічний знак і поставити його на свою продукцію. Ніхто не перевіряє відповідність та правдивість задекларованої „екологічності” товару.

Дуже цікавою була презентація Сергія Шовкопляса – випускового редактора видання „Вікна. Двері. Вітражі”, „ДОК”. Яка мала назву „ Sustanaibale Architecture – архітектура постійного розвитку, дружня до середовища помешкання людини. Приклади втілення та принципи розвитку”.

Серед презентованої інформації перевага надавалася питанням альтернативної енергетики, а саме, впровадження сонячної енергетики у житлових будинках. На думку, пана Сергія, у світі найактивніше розвивається саме сонячна енергетика. На 30% у рік збільшується ринок фотоелектричних панелей. Уваги заслуговують вбудовані сонячні фотоелементи. Для прикладу, якщо у середньому покрити фасадну поверхню звичайних 2-3-х кімнатних українських квартир вбудованими фотоелементами сім’я, яка мешкає у цих квартирах задовольнить повністю свої потреби у електриці та гарячій воді навіть при відсутності прямих сонячних променів.

Світовим лідером розвитку та використання сонячної енергії є Німеччина, на другому місті – Японія, потім США.

Найбільша кількість сонячних панелей використовується у Південній Німеччині, а це для прикладу широта м. Києва.

Також піднімалися цікаві питання екологічно безпечних утеплювачів, економії тепла при провітрювання приміщень та екологічної архітектури. Більше – http://www.bau.okna.ua

Юрій Муляр з Рівненського кооперативу „Лани Полісся” досить докладно презентував проект по будівництву котеджного містечка з використанням солом’яних блоків при будівництві будинків.
В цьому році кооператив має намір звести перших 2 будинки. Можливо до цієї цікавої „акції” будуть залучатися волонтери і всі кому цікаво познайомитися з технологією такого будівництва –


Середня вартість одного будинку буде складати 280 тис. гривень.
Також у містечку будуть застосовуватися екологічно дружні технології, а саме, переробка каналізаційних стоків за допомогою вищих рослин, використання біодизеля, який буде збиратися в харчовій промисловості та інше.
Більше – http://www.ecodim.rv.ua, http://www.straw.z42.ru, http://www.papus.z42.ru/

Андрій Бобровицький, експерт у галузі екобудівництва, організатор конференції стисло розповів про ідею створення „Експерементаріума” – містечка, яке би представляло собою максимальну кількість прикладів будинків зведених по системі екологічного будівництва, наприклад, будинки з саману, глинобитні, з солом’яних блоків, з ґрунту, файферх, дров’яні та інші.

Прикладом міцної природної технології будівництва з землебиту є Пріоратський палац у Гатчині, який простояв не одно століття із часом, як стверджують реставратори лише міцніє.

Пріоратський палац у Гатчині. Фото з сайту hatabobriv.org.ua

Пріоратський палац у Гатчині. Фото з сайту hatabobriv.org.ua

До цього проекту залучаються архітектори, екологічні активісти, екопоселенці та різні верстви населення, яким небайдуже майбутнє та які мають бажання витрачати свій вільний час ефективно та з користю.

Незважаючи на те, що існує вже близько 5 проектів будинків поки що триває питання пошуку необхідної території та спонсорів. Але ініціатори цього проекту з надією та оптимізмом продовжують свій рух. Проект відкритий для всіх кому це цікаво – http://www.hatabobriv.org.ua/, Андрій Бобровицький – vedrus80[AT]gmail.com

Для тих, хто планує будувати будинок корисною була тема „Економічний фундамент. Бур ТІСЕ.”. Тему представляв Юрій Собко – директор центру народних технологій БІТЕК.

Основними принципами застосування цього буру є економія будівельних матеріалів, самостійне виконання, надійність, інновація, низька ціна. Більше про технологію можна прочитати на сайті http://www.tise.com.ua.

На жаль бути присутньою на всіх презентаціях виявилося неможливим суто фізично. Треба відмітити, що практично всі доповіді були цікавими, а головне корисними. Конференція чіпляла такі актуальні питання:

  • створення природного ландшафту на забудованій території та поєднання архітектури та оточуючого середовища;
  • існування в екопоселенні. Його принципи;
  • будівництво з солом’яних блоків. Тисячолітній досвід;
  • що таке пасивний будинок;
  • органічна архітектура;
  • енергоефективні будинки;
  • використання біогазу для автономних систем;
  • екологічні утеплюючи матеріали;

та інше.

В кінці першого дня конференції відбувся круглий стіл для загального обговорення прослуханих тем. Несподівано для мене пролунала інформація про те, що в Україні існує проблема з введенням в експлуатацію будинків побудованих з солом’яних блоків. На відміну від Білорусі з’ясувалося, що в українській будівельній галузі відсутні певні стандарти та дозволи на таке будівництво. Тобто побудувавши будинок самотужки чи за допомогою архітектора та інженера, ви не зможете узаконити такий будинок. Цей факт, для всіх є приголомшливий та несправедливий. Використовуючи енергоефективну та екологічно безпечну технологію, знижуючи викиди парникових газів, знижуючи енерговитрати, використовуючи відновлюваний будівельний матеріал ви не можете цей будинок продати чи передати у спадок та інше.

Наприклад, Валерій Гуменюк – експерт з питань екобудівництва, підприємець, координатор об’єднання екобудівельників “Толока” вже 6 років мешкає у будинку з солом’яних блоків не маючи на нього документів. Ми дійсно живемо у феодальній країні.

Отак у нас в країні вирішуються вже на протязі 19 років питання енергозбереження та раціонального природокористування.

В деяких країнах Європи, населення, яке при ремонті та будівництві використовує екологічні матеріали, особливо відновлювані, стимулюються державою. Уряд королівства Нідерланди, навіть, доплачує за це кошти населенню.

Але, всі учасники конференції налаштовані рішуче і зусиллями багатьох це питання буде вирішено.

Підводячи підсумки можна наголосити, що конференція виявилася інформаційно насиченою. Для багатьох учасників конференції спілкування з доповідачами та експертами буде мати практичне продовження. Всі були згодні, що досвід, отриманий на конференції має поширюватися, якомога ширше. Екологічне дружній будинок та безпечне будівництво мають стати головним пріоритетом для існування сьогодні та у майбутньому для багатьох людей планети Земля.

Фото по темі: http://picasaweb.google.com/vedrus80

Підготувала Наталя Вишневська,
активіст НЕЦУ, представник “Голосу Природи” у м.Києві,
098 257-6176,
nvishnevskaya[AT]ukr.net.