Відкритий лист до народних депутатів України щодо кліматичної політики України

5 жовтня 2006

Ми глибоко стурбовані тим, що питанню зміни клімату в Україні приділяється так мало уваги як на загальнонаціональному так і на місцевому рівнях, в той час як проблема зміни клімату в світі визнана однією з найбільших загроз людству. Десятки наукових досліджень наочно демонструють, що вже протягом наступних десятиліть можуть відбутися незворотні зміни. Політичні кола всього світу вже визнали проблему як таку, що потребує найскорішого втручання.
Спрощене уявлення про проблему як про „глобальне потепління” призвело до хибного розуміння наслідків для України як потеплішання клімату. Реальний розвиток подій означатиме появу в Україні надзвичайних для нас епідемій та кліматичних явищ, що призведуть до значних економічних негараздів.
Україна разом з 189 країнами підписала Рамкову Конвенцію ООН зі зміни клімату та Кіотський Протокол до неї, але не впроваджує цілеспрямованої кліматоохоронної політики. Водночас більшість кроків, які необхідно зробити для зменшення впливу на клімат, наразі потрібні українській економіці, бо призводять до збільшення енергоефективності та зменшення споживання викопного палива.
Україна не використовує повною мірою фінансову допомогу механізмів Кіотського Протоколу. Механізм спільного впровадження Кіотського Протоколу дає можливість приватним та державним підприємствам продавати зниження викидів парникових газів та частково фінансувати проекти модернізації промислових процесів, покращення енергоефективності, розвитку альтернативних джерел енергії та палива тощо. Потенціально українські підприємства можуть залучати понад 600 мільйонів євро на рік, але через недостатнє законодавство, недостатню увагу зі сторони Уряду та Верховної Ради лише декілька підприємств взяли участь в механізмі.
Ми готові співпрацювати з Вами і взяти участь у засіданні зацікавлених комітетів з більш детальним висвітленням порушених питань. Звертайтеся до нас за телефоном (044) 494-03-54 або e-mail: irina.stavchuk{at}necu.org.ua

Ірина Ставчук,
Координатор програми зі зміни клімату
Національного екологічного центру України