Клімат змінюється! Час діяти!

Причини та докази | Наслідки | Рішення існують! | Час діяти! |

10 порад, як Ви можете заощадити гроші та зменшити свій вплив на клімат.


Фото: Д. Тяжлов/Голос Природи

1. Зберігайте енергію у повсякденному житті.

Замініть звичайні лампочки розжарювання на енергозберігаючі.

Компактні енергозберігаючі лампи споживають у чотири рази менше електроенергії, а строк їхнього використання у вісім разів довший, ніж звичайних.

2. Купуйте енергоефективні побутові прилади.

Якщо Ви вирішили придбати пральну машину, холодильник або плиту, купуйте найбільш економічну модель, яку Ви можете собі дозволити. Вона може виявитися недешевою, але Ваші витрати будуть виправдані, коли побачите свої рахунки за спожиту електроенергію. Те саме стосується комп’ютерів, принтерів та ксероксів. Енергоефективні прилади мають спеціальне маркування. Найбільш економічні моделі маркуються: А++; менш економічні:А+, А, B,C,D. Шукайте моделі з маркуванням А++ та А+. Не забувайте при купівлі холодильника звертати увагу на наявність технології Greenfreeze (без використання фреонів).


Фото: Д. Тяжлов/Голос Природи

3. Вимикайте функцію очікування standby.

Вимикайте телевізори, відео- та стереомагнітофони і комп’ютери, коли не використовуєте їх: у режимі очікування вони споживають від 10 до 60% електроенергії спожитої протягом свого життя. Вимикайте освітлення, коли воно Вам не потрібне. Вимикайте екран комп’ютера, виходячи на перерву.

4. Економте водні та енергетичні ресурси. Встановіть у себе вдома лічильники води та електроенергії. Значні затрати енергії йдуть на нагрівання води, водопідготовку та очистку стоків.

5. Будуйте розумно. Якщо Ви будуєте будинок, використовуйте енергозберігаючі матеріали – Ви зекономите на опалюванні, заощадите енергію та зменшите викиди парникових газів. Якщо є можливість, встановіть на даху будинку сонячні панелі, з допомогою яких можна одержувати гарячу воду та електроенергію. Використовуйте біомасу й органічні відходи для отримання енергії та компосту.


Фото: А. Конеченков

6. Сортуйте сміття. Перейдіть на роздільне сортування побутового сміття. Папір, картон, паперові упаковки Ви можете сдати в пункт прийому макулатури чи залишити біля сміттєвих баків; пластикові пляшки також у багатьох містах можна здати в пункт прийому вторинної сировини; здавайте скляні пляшки чи віддайте їх малозабезпеченим. Органічні відходи – це цінна сировина для виробництва компосту. Організуйте біля свого будинку компостний бурт, заохочуйте сусідів раціонально використовувати ресурси.

7. Про транспорт. Користуйтеся велосипедом там, де це безпечно. Віддавайте перевагу комфортному громадському транспорту. І більше ходіть пішки!


Фото: Brunner/Greenpeace

Якщо Ви вирішили придбати автомобіль, купуйте авто, яке не шкодить довкіллю та витрачає мінімум пального. Це зекономить Ваші кошти і зменшить викиди CO2.

Подорожуючи далеко, надавайте перевагу залізничному транспорту, а не авіаперельотам, бо на одну й ту саму відстань викиди від літаків в 4 рази більше за викиди від потяга.

8. Не купуйте зайвого.


Фото: Д. Тяжлов/
Голос Природи

Відвідуючи магазин чи супермаркет, купуйте товари в упаковці, що переробляється, здається у пункти прийому вторинної сировини (скло, папір, картон) або швидко і безпечно розкладається у навколишньому середовищі. Більшість упаковок – це пластик, який не переробляється і залишається у довкіллі понад 100 років. Чим більше ми споживаємо, тим більше сприяємо накопиченню сміття. Кожного разу нам у супермаркетах безкоштовно нав’язують поліетиленові пакети, а це – потенційне сміття. Не беріть їх! Сміттєзвалища викидають найбільш небезпечний серед парникових газів – метан. Не можна спалювати сміття – це небезпечно для здоров’я через викиди діоксанів, які викликають онкозахворювання.

9. Напишіть лист до уряду, відповідних міністерств або мерії міста про необхідність прийняття законодавства, що дозволить знижувати викиди парникових газів.

10. Допомагайте природоохоронним організаціям. Долучайтеся до їхніх заходів як волонтери, беріть участь в акціях цих організацій та жертвуйте на природоохоронну діяльність.