Про національні інтереси України та Національну Конференцію з проблеми зміни клімату

Вих. N7 від 5 лютого 2003

                                         Прем’єр-міністру України

                                        п. Віктору ЯНУКОВИЧУ

                                        копії: членам МВК РКЗК

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
Про національні інтереси України

та Національну Конференцію

з проблеми зміни клімату


                Шановний пане Прем’єр-Міністре!

У разі ратифікації Кіотського Протоколу (КП) до Рамкової Конвенції ООН щодо зміни клімату (РКЗК), Україна зможе одержати багатомільярдні інвестиції на енерго-ефективну модернізацію своїх технологій, вдосконалення енергетики, транспорту, комунального, сільського та лісового господарства. Уряд України створив Міжвідомчу Комісію (МВК) з забезпечення виконання РКЗК. МВК та відповідні міністерства та відомства донедавна займались підготовкою до ратифікації КП. Проте, сформовано новий уряд, але не призначено Голову МВК, що паралізує її роботу. А міжнародні зобов’язання за РКЗК вже диктують жорсткі графіки виконання.

Наша Робоча Група українських неурядових організацій з проблеми зміни клімату (РГ НУО ПЗК) об’єднує 26 організацій з 12 областей.

Корисність пропозицій РГ НУО ПЗК, навіть для вироблення позиції України в міжнародних переговорах з ПЗК, неодноразово визнана членами МВК. Зокрема, МВК підтримала пропозицію РГ НУО ПЗК про проведення Національної Конференції з проблеми зміни клімату (НК ПЗК) на основі діалогу між усіма основними секторами суспільства.

Пропонованими завданнями конференції є досягнення національного консенсусу щодо ратифікації Кіотського Протоколу та щодо механізмів виконання передбачених ним зобов’язань.

Щоб залучати значні міжнародні інвестиції, зокрема в енергоефективні технології, потрібно мати відповідний національний робочий орган, надвідомчий та ефективний. Без нього навіть вже надана Україні міжнародна допомога на різні проекти, пов’язані з ПЗК, що вимірюється багатьма мільйонами долярів, не має належної віддачі. Вважаємо, що внаслідок недовершеності адміністративної реформи в Україні жодна з існуючих управлінських структур не відповідає таким завданням. Для оперативної координації міжнародної та внутридержавної роботи з ПЗК пропонуємо утворити підконтрольну МВК посаду Уповноваженого Кабміну з ПЗК з мінімальним Бюро. Можливий прототип – Генеральний конструктор із створення техніки для потреб оборони та безпеки держави (Постанова КМУ ©392 від 23.04.01).

 

Агенція США з міжнародного розвитку (USAID) висловила готовність фінансово підтримати НК ПЗК. Утворена ініціативна група у складі представників Міністерства екології, міжурядового українсько-американського центру "Ініціатива з питань зміни клімату" та нашої РГ НУО ПЗК. На превеликий жаль, наші партнери не погодились з нашими пропозиціями про залучення до Оргкомітету НК ПЗК представників інших відомств, що входять до МВК, а також представників бізнесових кіл та органів місцевого самоврядування; про офіційне затвердження Оркомітету Конференції компетентним урядовим органом України; про проведення НК ПЗК в індустріальному регіоні; про перенесення часу проведення НК ПЗК з 27-28 лютого на кінець березня для кращої підготовки такого відповідального заходу.

 

Оскільки ПЗК стосується серйозних національних інтересів України, РГ НУО ПЗК не сприймає підготовку НК ПЗК як якогось "міжсобойчика", задекорованого участю громадськості. Вважаємо, що конференція такої спрямованості та значення має одержати увагу керівництва Кабміну.

        ПРОСИМО, БО ІНТЕРЕСИ СПРАВИ ВИМАГАЮТЬ:

   1. Призначити Голову МВК. Це є винятковою компетенцією керівництва КМУ. Проте, якщо варіанти ще розглядаються і думка громадськості може бути взята до уваги, то міжгалузевий характер ПЗК і великі фінансово-економічні питання, з нею пов’язані, потребують функціональної уваги Першого віце-прем’єр-міністра.

   2. Доручити Голові МВК терміново скликати засідання МВК для оцінки підготовки до НК ПЗК, затвердження Оргкомітету НК ПЗК та вповноваження його вирішити питання про формат, час і місце проведення Конференції.

   3. Доручити керівництву всіх міністерств та відомств та обласних державних адміністрацій підтримати підготовку до НК ПЗК у взаємодії з МВК та Оргкомітетом НК ПЗК.

   4. Доручити Держкомінформу покращити висвітлення в ЗМІ як проблеми ЗК, так і напрямків запобігання їй, прикладів відповідних "хороших практик".

   5. Доручити Міністерству економіки та з питань Європейської інтеграції підготувати оцінку ефективності програм та проектів міжнародної співпраці України з ПЗК з аналізом причин невдач та представити його як урядовим органам, так і широкій громадськісті.

   6. Доручити Управлінню державної служби, юридичному та іншим підрозділам Кабміну дати висновок щодо пропозиції утворення посади Уповноваженого КМУ з ПЗК та його Бюро (проект Положення від РГ НУО ПЗК надамо додатково).

   7. Доручити МВК розглянути доцільність реорганізації роботи МВК в регулярному режимі, додаткового залучення до неї представників МНС, МОЗ, Держкомінформу, Держкомпідприємництва, Держкомбуду, Держкомзему, Держстандарту, Мінюсту, держадміністрацій, органів місцевого самоврядування, бізнесових асоціацій та громадських організацій для колегіального вироблення рекомендацій Уповноваженому Кабміну з ПЗК та контролю за їх виконанням.

З повагою ,

Голова РГ НУО ПЗК,

керівник інформцентру  УЕА "Зелений світ" Сергій ФЕДОРИНЧИК